Bude v letošním roce česká ekonomika v deflaci?

Podle čerstvých zpráv České národní banky (ČNB) by se měla česká ekonomika v letošním roce ocitnout poprvé od roku 1993 v deflaci o 0,1 %. Z pravidelné zprávy o inflaci vyplývá, že v roce 2016 bude podle odhadu ČNB činit inflace 1,8 %.

V nejbližším období se neočekává nárůst spotřebitelských cen, jelikož pokles výrobních cen v eurozóně ve spojení s propadem světových cen energetických komodit povede k výraznému snížení nákladů, které plynou z dovozních cen. Jejich protiinflační působení se uklidní až počátkem roku 2016.

V loňském roce byla průměrná míra inflace 0,4 %, oproti tomu v roce 2003 to bylo 0,1 %. Ministerstvo financí počítá ve své lednové předpovědi v letošním roce s průměrnou mírou inflace 0,3% a v příštím roce 1,4 procenta.

Dále ČNB ve své prognóze zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,6 % a rovněž zlepšila výhled růstu HDP pro příští rok na 3 %.

Rovněž uvedla, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí roku 2016. Guvernér ČNB Miroslav Singer mimo jiné zopakoval, že ČNB je připravena znovu přikročit k oslabení koruny v případě dlouhodobého posílení tlaků ve směru k poklesu cen, které jsou schopny způsobit propad tuzemské poptávky; a systematického poklesu očekávání růstu inflace a obnovení rizik deflačního vývoje domácí ekonomiky.

Podle guvernéra ČNB banka nebude reagovat na prvotní dopady poklesu cen ropy, které jsou jedním z hlavních důvodů nízké inflace. Dále uvedl, že je ČNB připravena v letošním roce povolovat dočasný pohyb inflace blízko nuly nebo případně lehce pod ní. Propad

cen ropy představuje významn prorůstový impulz, spotřebitelé utrácejí méně za benzin, a tím pádem jim zbyde více na ostatní nákupy. Vyšší poptávka po ostatním zboží či službách však ceny táhne nahoru, o čemž svědčí i ukazatel tzv. jádrové inflace – inflace, která nezahrnuje změny potravin a energií. Ta je podle ČNB od roku 2008 nad 1 %.

Oproti tomu v roce 2013 poptávka klesala, podle ČNB to mohlo vést k propadům výroby a následnému propouštění zaměstnanců. Nyní je však situace odlišná – inflaci tlačí dolů především zlevňující ropa, což odborníci považují za pozitivní zprávu.

Vypočíttejte si aktuální sazby hypotečních úvěrů za pomocí hypoteční kalkulátoru.

Před cca dvěma týdny oznámila Evropská centrální banka, že v březnu spustí tzv. kvantitativní uvolňování, což znamená tisk peněz vedoucí k vyšší spotřebě a následně ke zdražování. Ekonomové předpokládají, že tento krok na rozdíl od dřívějších nepříliš úspěšných pokusů už zabere a přispěje i k inflaci v České republice, která by podle jejich odhadu mohla být v horizontu jednoho roku kolem 1 %.

Podle odhadu odborníků se české domácnosti dostaly z nejhoršího a vrátil se do nich optimismus, který však mohou ohrozit neúspěchy Evropské centrální banky. Pokud by však ceny tlačila dolů jen lacinější ropa, pak je podle jejich názoru možné, že ČNB nebude ani v následujících měsících na deflaci nijak dramaticky reagovat. Rozhodující pro ČNB nejsou jen aktuální data, ale rovněž i očekávaný vývoj za rok až rok a půl. Pokud takový výhled bude pozitivní a inflace se bude pohybovat nad nulou, nutnost zásahu se snižuje.


Uveřejněno

v

od

Značky: