Co je australská hypotéka

Na českém trhu si můžete sjednat nejen klasickou či americkou hypotéku, ale také tzv. australskou hypotéku. Jaký je princip australské hypotéky?

Australská hypotéka je v podstatě klasický hypoteční úvěr s principy americké hypotéky: čím více si klient půjčí, tím větší slevu na úrokové sazbě získá. Mnoho bank již takový produkt s degresivním výpočtem úrokové sazby poskytuje a poskytovalo, ale skvěle zvolený marketingový název „australská hypotéka“ vzbudil na tuzemském trhu nevídaný zájem. O tento typ hypotéky mohou zažádat jak fyzické, tak i právnické osoby. Australská hypotéka je zajištěna zástavním právem k nemovitosti – obvykle je zastavena stejná nemovitost, na kterou klient čerpá finanční prostředky právě z tohoto úvěru.

Pojem „australská hypotéka“ se poprvé objevil v souvislosti s kampaní Hypoteční banky, která nikterak nepopírá, že se jedná hlavně o marketingový tah. Kromě Hypoteční banky tento produkt nabízí i ČSOB (partner Hypoteční banky) anebo GE Money. Klienti Hypoteční banky a ČSOB získají zřízením hypotéky  především slevu na úrokové sazbě. Pokud si klient vezme australskou hypotéku s fixací na 3, 5 nebo 7 let a úvěr vyšší než 1 milion korun s LTV do 85 %, získá slevu z úroku až 0,4 %. Avšak podmínkou je sjednání hypotečního úvěru s fixací úrokové sazby na 5 let.

Pro klienta je australská hypotéka vhodná tehdy, když přemýšlí o vyšší částce. V případě vyššího úvěru lze totiž financovat nejen nemovitost, ale i rekonstrukci nemovitosti a její vybavení – jedná se tedy o kombinovanou australskou hypotéku, tedy účelovou i neúčelovou formu. Klient tak rychle získá nové komfortní bydlení a ještě k tomu ušetří na slevě za úrokovou sazbu. Naopak australskou hypotéku nevyužívají takoví klienti, kteří potřebují jen menší úvěr.

Australská hypotéka, nebo americká hypotéka?

Zatímco koncept americké hypotéky skutečně pochází z USA, název australská hypotéka je „jen“ ryze český marketing propagující vcelku známý produkt. Americká hypotéka se však od té australské i klasické – účelové hypotéky – neliší jen názvem, nýbrž i parametry, které mohou značně ovlivnit výši úvěru.

Americká hypotéka je neúčelový hypoteční úvěr, čímž představuje protiklad klasické účelové hypotéky, která je na českém trhu nejrozšířenější. Klient tedy nemusí bance dokazovat účel čerpání úvěru a poskytnuté finanční prostředky může využít v podstatě na cokoli. V neprospěch americké hypotéky jasně hovoří vyšší úroková sazba a také zajištění dané nemovitosti zástavním právem. Na druhou stranu splátky tohoto neúčelového úvěru lze rozložit až na 30 let.

Zlatou střední cestou mezi účelovou a neúčelovou hypotékou je tzv. kombinovaný hypoteční úvěr, čímž se opět dostáváme k australské hypotéce. Jedná se o hypotéku s neúčelovou účastí a je využívána zejména při výstavbě nemovitosti, kdy nelze zdokladovat veškeré náklady a předložit je bance. Tento produkt je také využíván při koupi bytu nebo rodinného dobu, kdy je jeho neúčelová část čerpána na pořízení vybavení, které z účelové hypotéky nelze financovat.

Jak sami můžete vidět, vlastnosti každé hypotéky se více i méně liší, a tak předtím, než se do zřizování hypotečního úvěru vůbec pustíte, měli byste si o daném tématu zjistit co nejvíce informací. Hypotéka, ať už jakákoli, je běh na dlouhou trať, a tak je potřeba opravdu velké opatrnosti a znalosti produktu.


Uveřejněno

v

od

Značky: