Firemní hypotéka 4.50/5 (90.00%) 4 votes
Úrokové sazby hypotečních úvěrů jsou na rekordních minimech, a tak se podnikatelům a firmám otevírají velké možnosti v souvislosti s firemními hypotékami. Ať už se firma rozhodne pořídit si vlastní kancelářské prostory, nebo postavit novou výrobní halu, podnikatelský hypoteční úvěr vždy poslouží. Jaké jsou však možnosti a okolnosti získání firemní hypotéky? Stačí si jen vybrat.
Firemní hypotéka je v podstatě klasická hypotéka převedená do podnikatelského prostředí. Účelovost produktu se liší na základě individuální nabídky každé banky. Z tohoto důvodu je pro tento typ hypotéky srovnání všech nabídek na místě. Vy tak získáte přehledný seznam všech dostupných hypoték a uvidíte, která banka vám bude vyhovovat nejvíce.
Účel firemní hypotéky
Nejdříve je potřeba znát účel hypotéky. Firma může úvěr čerpat za účelem rekonstrukce nemovitosti, novostavby, koupi nemovitosti, změnu bytového domu na dům rodinný, přestavbu nemovitosti, připojení nemovitosti k veřejným sítím nebo na nákup zařízení. Další věcí je, jak bude firma danou nemovitost využívat – kancelářské prostory, výrobní haly nebo sklady apod. V každém případě si musí podnikatel nebo firma pohlídat, jestli banka úvěr na daný účel poskytuje.
Základní parametry hypotéky
Výhodou firemní hypotéky je především její dlouhodobost a s tím spojené rozložení splátek na dlouhé období. Maximální výše hypotéky se liší dle nabídky bank, avšak v mnohých případech není přímo stanovena. Banka zpravidla poskytuje hypotéku, která pokryje 70% nákladů financování, tudíž 30% si musí podnikatel či firma zaplatit z vlastních zdrojů. Způsob splácení lze nastavit na pravidelné měsíční splátky anebo jako splátkový kalendář.
Banka bude po podnikateli/ firmě vyžadovat:
- základní údaje o společnosti
- daňová evidence za poslední (většinou) 3 roky
- účetní uzávěrky,
- finanční plán na dobu úvěrové angažovanosti,
- podnikatelský záměr podepsaný statutárním orgánem společnosti, potvrzení o bezdlužnosti na Finančním úřadu a mnoho dalších dokumentů
Výše úrokové sazby bývá u firemních hypoték vyšší třeba i o 1% než u osobních hypoték. I přesto jde v rámci firemního úvěru o výhodný produkt a 3-4% úroková sazba nemusí platit pro každého podnikatele/ firmu. Pro banku je směrodatné, jak dlouho s ní společnost spolupracuje, jak velké jsou finanční pohyby a samozřejmě i dlouhodobá pověst firmy. Výši úroku ovlivní také fixační období, které garantuje neměnnou výši úroku (1, 3, 5, 10 či 15 let). V tomto případě se nejvíce vyplatí 3-5 let fixace. Velkou roli ve výši úroku hraje i platební schopnost, přičemž platí, že pro čím delší období se rozhodnete úrokovou sazbu fixovat, tím je úrok vyšší.
U hypotečního úvěru tohoto typu je nutno počítat i s vyššími poplatky – ten největší je za zpracování a vyhodnocení žádosti o úvěr, který se může vyšplhat až na 1% z požadované výše úvěru (tento poplatek je jednorázový a nevratný a to i tehdy, že banka posléze žádost o úvěr zamítne). Výrazný poplatek nastane i tehdy, rozhodne-li se firma nebo podnikatel změnit podmínky hypotéky. Vedení a správa úvěrového účtu je povinná služba, kterou si musíte platit každý měsíc celou dobu splácení hypotéky, a pohybuje se ve stovkách korun. Dále tu jsou také poplatky za dřívější splacení hypotéky, za prodlení úvěru, poplatek za nedodržení smluvních podmínek a poplatek za odhad nemovitosti. Mnoho poplatků firemní hypotéky je shodných s klasickou osobní hypotékou.
Osobní nebo firemní hypotéka?
Pakliže jste majitelem firmy a zvažujete zřízení hypotéky, určitě řešíte, zdali je výhodnější vybrat si osobní hypoteční úvěr nebo firemní hypotéku. Osobní hypoteční úvěr má nižší úrokovou sazbu a jeho maximální výše závisí na příjmech žadatele, jeho výdajích a schopnosti splácet. Co se týče účetního hlediska u firemní hypotéky si firma může z nákladů odečíst úroky z hypotéky a poplatky s ní spojení. U osobní hypotéky lze uplatnit úroky jako odpočet od základu daně a to jako odečitatelnou položku při úvěru na bytové účely.
V nějakých parametrech jsou výhodnější firemní hypotéky a v jiných zase ty osobní, a proto je dobré se vždy poradit se zkušenými poradci, protože, jak je vidět, hypotéka je vždy velice individuální záležitost a u firemní varianty úvěru to platí dvojnásob.