Hypotéka a doba určitá

Hypotéka a doba určitá 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Rádi byste si pořídili vlastní bydlení, ale nemáte dostatek finančních prostředků? Pak může být řešením hypotéka, díky které si můžete sen o vlastním bydlení splnit.

Jak je to však s žádostí o hypotéku a dobou určitou? Pokud máte pracovní smlouvu na dobu určitou, ještě to neznamená červenou při žádosti o hypoteční úvěr. Vše však záleží na jednotlivých bankách. Některé banky totiž přikládají na typ pracovní smlouvy menší význam, jiné zase typu smlouvy přikládají význam velký. Záleží tedy pouze na bance, u které o hypotéku zažádáte, obecně však platí, že tento typ smlouvy neznamená automatické odmítnutí žádosti o hypoteční úvěr.

Pakliže tedy máte smlouvu na dobu určitou, nemusíte zoufat, že byste hypoteční úvěr neměli možnost získat. Trvání smlouvy je jedním z hlavních kritérií pro schválení hypotéky, nicméně je akceptováno, pokud byla smlouva minimálně jednou obnovena. Každá banka to však má jinak, a proto je vhodné se informovat v konkrétní bance, popřípadě u hypotečního makléře, který může o všech požadavcích hypotečního úvěru poskytnout relevantní informace.

Pracovní smlouva i historie jsou pomocnými nástroji při analyzování toho, zda má žadatel o hypotéku stabilní příjmy a jestli je s ním rovněž možné počítat i do budoucna.

Zpravidla totiž platí, že v případě, že mají žadatelé o hypoteční úvěr smlouvu, která má trvat déle než rok, jsou tito žadatelé ve stejné pozici jako ti žadatelé, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou. V případě smluv, které trvají rok ještě kratší dobu, musí žadatel o hypotéku bezpodmínečně prokázat, že mu již byla smlouva zaměstnavatelem minimálně jednou prodloužena, pak je na něj nahlíženo jako na zaměstnance se smlouvou na dobu neurčitou.

Komplikovanější je situace v případě, že o hypotéku žádají dva spolužadatelé, kteří mají smlouvy na dobu určitou. Pakliže je trvání obou pracovních smluv kratší než jeden rok, je bezpodmínečně nutné, aby alespoň jeden ze žadatelů byl schopen prokázat, že mu ji zaměstnavatel minimálně jednou prodloužil.

Vidíte, že hypotéka a doba určitá neznamená, že byste při žádosti o hypotéku v bance neměli možnost ji získat, vše záleží jen na konkrétní bance, jiné podmínky nabízí klientům Hypoteční banka a jiné Česká spořitelna.


Uveřejněno

v

od

Značky: