Hypotéka a životní pojištění 5.00/5 (100.00%) 2 votes
Hypotéka a životní pojištění – toto slovní spojení slýcháváme poměrně často. Je však životní pojištění opravdu nutné pro uzavření hypotéky?
Hypotéka je velmi velký závazek, který si na sebe bere člověk zpravidla na 20 až 30 let. Banky zpravidla sjednání hypotečního úvěru nepodmiňují uzavřením životního pojištění, avšak stále více klientů si uvědomuje rizika, která s sebou hypotéka přináší. Finanční rodinný rozpočet je dlouhodobě zatížen a mnoho lidí se tak může jednoduše dostat do problémů kvůli vysoké splátce za hypotéku. Pro koho je životní pojištění tedy nutné?
Životní pojištění je vhodným produktem pro ty, kteří splácí hypotéku a nepřejí si, aby v případě, že by se s nimi něco špatného stalo, aby jejich rodina na základě toho neúměrně trpěla. Uzavření životního pojištění se tedy vyplatí zvlášť v těch situacích, kdy příjem celé rodiny je závislý na příjmech pouze jedné osoby a v případě výpadku tohoto příjmu se může rodina znenadání ocitnout v závažných finančních problémech.
Banky, které hypoteční úvěry poskytují, mnohdy zajištění hypotéky životním pojištěním přímo vyžadují. Je tomu tak v případě, že se jedná o rizikovější skupinu klientů či hypotéku (například v případě 85 % nebo vyšší hypotéky). Některé bankovní instituce nabízejí v případě uzavřeného životního pojištění nižší úrokovou sazbu u hypotečního úvěru. V případě, že jste zatíženi hypotečním úvěrem, doporučuje se sjednat pojistnou částku na smrt minimálně ve výši vaší hypotéky, aby v případě, že by se tato tragická událost během splácení hypotéky stala, mohli pozůstalí závazky přímo vyrovnat.
Životní pojištění je vhodné nastavit takovým způsobem, abyste získali ochranu pro sebe či rodinu v případě ztráty zaměstnání, dlouhodobé nemoci, invalidity či dokonce v případě smrti. V těchto případech pak splátky uhradí pojišťovnu, uzavření životního pojištění vám pomůže k tomu, abyste se ušetřili jak sebe, tak i blízké před důsledky nesplácení úvěru.
Pokud máte zájem o uzavření životního pojištění, měli byste výběr učinit pozorně – můžete to zvládnout pomocí online srovnání životního pojištění, kdy vám srovnávač nalezne opravdu tu nejvýhodnější variantu.
Příkladem tohoto srovnávače životního pojištění může být web Chytrý Honza, který srovnává více produktů na trhu a snadno vám tak pomůže najít tu nejvhodnější variantu životního pojištění pro vás.
V případě dotazů je pak možné zavolat na infolinku, kde vám operátoři poradí, s čím budete potřebovat, v případě potřeby se vám mohou věnovat specialisti v terénu. Stačí začít se srovnáním a poté zanechat na sebe kontakt.
Banka má hypoteční úvěr zajištěn zástavním právem k nemovitosti, kterou klient dává do zástavy. U této nemovitosti musí být sjednáno pojištění nemovitosti, aby tím byly chráněny pohledávky pro případ, že by došlo k poškození nemovitosti, např. živelnou pohromou.
Tím, že bance ručíte nemovitostí, jsou chráněny pohledávky banky proti případné situaci, kdy nebudete schopni splácet. Platební neschopnost může samozřejmě vzniknout i z důvodu dlouhodobé nemoci, invalidity či smrti klienta.
V dnešní době je možné sjednat pojištění, která nejenom, že kryjí smrt klienta, ale i jeho případnou nemoc, úraz nebo ztrátu zaměstnání.
Existence pojištění vám může přinést klid nejen pro dobu trvání úvěru, ale může rovněž pomoci snížit úrokovou sazbu hypotéky.