Hypotéka na auto

Hypotéka na auto 4.71/5 (94.29%) 7 votes

Věděli jste, že  hypoteční úvěr lze čerpat nejen koupi či stavbu a rekonstrukci nemovitosti, ale také na pořízení automobilu? Spotřebitelským úvěrům a podobným méně výhodným půjčkám už dávno odzvonilo a pakliže si potřebujete půjčit na auto, je výhodné zvolit hypoteční úvěr.

hypotc3a9ka-na-auto-1049512

Pakliže uvažujete o koupi nového automobilu a potřebujete si na něj půjčit, zapomeňte na typické spotřebitelské úvěry. Hypotéka na auto je proti spotřebitelskému úvěru o dost výhodnější: nižší úroková sazba, delší doba splatnosti, lepší podmínky a nižší splátky.

Nejedná se ovšem o klasickou účelovou hypotéku, nýbrž o neúčelovou formu, o tzv. americkou hypotéku. Banka se totiž potřebuje zajistit v případě nesplácení úvěru a nejjednodušší způsob, jak toho docílit, je ručení žadatele nemovitostí. Očekávejte tedy, že se vás v bance budou ptát, jakou nemovitostí budete ručit a na její cenu.Aby měl zájemce na takový úvěr vůbec nárok, musí mít také dostatečné pravidelné příjmy, které musí před sjednáním úvěru bance náležitě prokázat. Podle výše příjmů tak banka ví, zdali je klient schopen hypotéku vůbec splácet a navíc může stanovit maximální její maximální výši. Nejedná se jen o výši samotných příjmů, ale spíše o jejich rozdíl s výdaji.

Jestli splníte tyto základní podmínky, můžete přistoupit k samotné hypotéce. Americká hypotéka se řadí mezi neúčelové hypoteční úvěry, což znamená, že banka nezkoumá, na co klient poskytnutou půjčku použije. Tento druh hypotéky ocení zejména ti, kterým nechce banka z jakéhokoliv důvodu poskytnout účelovou půjčku, případně klient nechce půjčku využít na investici do nemovitosti. Co se týče získání americké hypotéky, tak ji lze přirovnat ke klasické hypotéce (americká hypotéka je hypotéka rovněž zajištěná nemovitostí).

Ještě než vám banka čerpání hypotéky vůbec schválí, je nutno počítat s nějakými poplatky. Samotné vyřízení hypotéky stojí několik tisíc korun. To samé platí pro znalecký posudek, který banka požaduje zejména u vyšších částek nad 500 000 Kč. V případě zájmu o nižší částku postačí jen několik fotografií nemovitosti.

Výhody americké hypotéky

  • splátky lze rozložit až na 30 let (podmínky se liší dle jednotlivých bank)
  • tento druh hypotéky lze čerpat na cokoli
  • volba fixace záleží na klientovi
  • možnost předčasného splacení hypotéky bez jakýchkoli sankcí
  • zastavenou nemovitost lze kdykoli prodat

Nevýhody americké hypotéky

  • nutnost zastavit nemovitost
  • vyřízení úvěru může klienta přijít až na desetitisíce korun
  • čím kratší doba splácení, tím vyšší úroková sazba

V mnohém je americká hypotéka podobná té klasické neúčelové, avšak v některých aspektech se přeci jen tyto úvěry odlišují. Hlavní výhodou americké hypotéky je to, že ji lze čerpat na cokoli, což u neúčelového hypotečního úvěru na nemovitost neplatí. Neúčelová hypotéka má však nižší úrokovou sazbu a banka ji většinou poskytuje ve 100% výši ceny zastavené nemovitosti, zatímco u americké je to jen 30 – 70%.

Americká hypotéka je na tuzemském hypotečním trhu vcelku krátkou dobu, a tak tento produkt mnoho klientů nedůvěřivě přehlíží. Jedná se však o výhodný úvěr, který může klientovi ušetřit desetitisíce korun na úrocích a ostatních poplatcích. Americkou hypotéku nabízí dnes již většina bank, a ty banky, které jej nenabízejí, tak plánují učinit zanedlouho. Právě z tohoto důvodu je dobré mít přehled o všech nabídkách. Na srovnání hypoték je nejlepší využít hypoteční kalkulačky, nástroje, který rychle a zdarma porovná veškeré aktuální nabídky hypoték přímo ve vašem internetovém prohlížeči. Klient má tak jednoduchý přehled, jaké banky onen produkt nabízejí/ nenabízejí, jak se liší v jednotlivých podmínkách a požadavcích, a která banka nabízí nejnižší úrokovou sazbu. 


Uveřejněno

v

od

Značky: