Hypotéka – na co myslet?

 Hypotéka je dlouhodobým úvěrem a jeho splacení je zajištěno zástavním právem k nemovitosti. Hypotéku můžete využít buď účelově (investice do nemovitosti nebo jiné financování bydlení) nebo neúčelově (americká hypotéka). Hypotéky poskytují banky, které získávají prostředky nutné k financování hypoték díky emisi hypotečních zástavních listů.

Většinou banky poskytují hypotéky ve výši do 60 – 80 % tržní hodnoty zastavené nemovitosti. Můžete však získat i úvěr až do 100 % hodnoty nemovitosti, ale u úvěrů nad 70 % se zpravidla požaduje další zajištění, čímž může být například přizvání dalšího ručitele či sjednání životního pojištění.

Jak je to s dobou splatnosti? Ta se pohybuje mezi 5 – 30 lety. Hypotéku můžete splatit jednorázově, většinou však splátky probíhají v měsíčním intervalu. Splátky můžete hradit buď anuitně (výše splátek se nemění, pouze v závislosti na úrokové sazbě), progresivně (splátky časem rostou) nebo degresivně (výše splátek časem klesá).

Kdo může žádat o hypotéku:

  • fyzická osoba
  • plnoletá osoba starší 18 let
  • občan ČR nebo cizinec s trvalým pobytem na území ČR
  • právnická osoba

Na co byste měli myslet před podpisem hypotéky?

Ještě před podepsáním hypoteční smlouvy si musíte dobře rozmyslet, u které banky si přejete hypotéku čerpat, k tomu vám může posloužit výpočet hypotéky, který vám najde ty nevýhodnější podmínky pro vás. Dále musíte zvážit, jestli se chcete navíc pojistit pro případ pracovní neschopnosti, na jak dlouho budete chtít hypotéku zafixovat.

hypoteka-vse-co-vas-zajima-9000266

Dále budete potřebovat následující dokumenty:

Pro účel:

  •  výpis z katastru nemovitostí
  •  kopii katastrální mapy
  •  stavební povolení
  • projektovou dokumentaci

K posouzení návratnosti:

  • doklad totožnosti
  • potvrzení o výši příjmů
  • potvrzení o průměrném výdělku ze zaměstnání
  • daňové přiznání
  • potvrzení o zaplacení daně
  • výpis z účtu
  • živnostenský list

Před podpisem hypotéky si opravdu důkladně promyslete všechny podmínky, které jsou vám nabízeny. Je nutné tak učinit dříve, než učiníte životní své rozhodnutí. Zamyslete se rovněž nad možností, že dlouhodobě přijdete o příjem finančních prostředků. Vše můžete prostudovat na internetu či se poptat známých, anebo se můžete obrátit na odborníky, který vám s problematikou hypotéky – na co myslet, poradí.

f-a-q-hypoteka-1495871

Odpovědi na často kladené dotazy

Hypotéka je pro většinu z nás klíčovým finančním nástrojem, který nám umožňuje vstoupit na nemovitostní trh. V posledních letech se však podmínky a sazby hypoték měnily, což může být pro potenciální žadatele zmatené a komplikované. Na tomto místě se pokusíme podrobně a komplexně zodpovědět několik často kladených otázek týkajících se hypoték.

1. Kolik procent je potřeba na hypotéku?

Většina bank v České republice vyžaduje vklad mezi 10 až 20 % z ceny nemovitosti. Toto číslo se může lišit v závislosti na konkrétní bance a typu nemovitosti. Pro přesné výpočty a simulaci měsíčních splátek doporučujeme využít online hypoteční kalkulačky, které nabízí většina bankovních institucí na svých webových stránkách.

2. Kdy klesnou úroky hypoték?

Předpovědi trhu naznačují, že úrokové sazby by mohly klesnout v druhé polovině následujícího roku. Avšak je důležité sledovat ekonomické zprávy, doporučení od České národní banky a globální ekonomické trendy, které mohou ovlivnit rozhodnutí bank v oblasti úrokových sazeb.

3. Jaké budou úrokové sazby v nejbližší době?

Očekává se, že úrokové sazby hypoték se budou pohybovat v rozmezí 2-4%. Pro mladé může být k dispozici hypotéka pro mladé s mírně nižší úrokovou sazbou, což je iniciativa některých bank k podpoře mladých lidí při nákupu první nemovitosti.

4. Kolik je úroková sazba u hypoték u konkrétních bank?

Různé banky nabízejí různé sazby. Například u České spořitelny se sazby mohou pohybovat okolo 3%. Avšak je důležité mít na paměti, že sazby se mohou měnit v závislosti na ekonomickém prostředí a politice jednotlivých bank. Doporučujeme vždy konzultovat se svým bankovním poradcem nebo navštívit webové stránky banky pro aktuální informace.

5. Je možné získat hypotéku na nemovitost v zahraničí?

Ano, některé banky nabízejí hypotéky na nemovitosti v zahraničí, ale mohou mít přísnější podmínky a vyšší úrokové sazby vzhledem k rizikům spojeným s nákupem nemovitosti v cizině.

6. Jaké jsou další podmínky hypoték? Kromě vkladu mohou banky vyžadovat důkaz o příjmu, historii úvěrové spolehlivosti a další dokumenty. Pro specifika, jako je hypotéka na rekonstrukci, družstevní byt, stavbu domu či předčasné splacení, je nejlepší konzultovat se svým bankovním poradcem. Každý typ hypotéky může mít své vlastní specifikace a podmínky.

7. Co je to vlastně hypotéka?

Hypotéka je dlouhodobý úvěr, který je zajištěn nemovitostí. Pokud dlužník nesplácí úvěr, banka má právo nemovitost zabavit a prodat ji, aby získala své peníze zpět. Pro více informací doporučujeme navštívit hypotéka wiki, kde naleznete podrobný historický a právní kontext tohoto finančního nástroje.

Hypotéky mohou být složité, ale s pravými informacemi a poradenstvím můžete najít tu správnou pro vás. Ať už hledáte hypotéku u ČSOB nebo jiné banky, důkladný výzkum a konzultace s odborníky vám pomohou udělat informované rozhodnutí. V dnešní době, kdy se trh neustále mění, je důležité být informován a připraven.


Uveřejněno

v

od

Značky: