Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Vyřízení hypotéky ovlivňuje několik faktorů. Jestliže chcete vyřízení hypotečního úvěru co nejvíce urychlit, připravte si předem všechny potřebné doklady. Seznam dokumentů k podání žádosti o hypoteční úvěr se může u jednotlivých bank lišit. Informujte se u svého hypotečního poradce, který vám s vyřízením veškerých formalit pomůže. Zkušený poradce obvykle zajistí veškeré potřebné dokumenty, vyplní žádost o hypotéku a vše bance osobně předá. Poté sleduje proces schvalování úvěru a reaguje na případné další požadavky banky. Budete-li s poradcem aktivně spolupracovat a nevyskytnou se žádné komplikace, lze všechno připravit během 1 až 2 týdnů.

Nejdříve se ujistěte, že na to máte

Ještě předtím, než se zbrkle vrhnete do zřizování hypotečního úvěru, je dobré si spočítat veškeré výdaje domácnosti s ohledem na schopnost splácení. Kromě klasických a pravidelných výdajů je dobré být trochu paranoidní a počítat i s těmi méně reálnými, jako je mateřská dovolená, úraz v zaměstnání apod. Je lepší řešit tyto nepříjemné události co nejdříve, dokud je na to čas. Z toho důvodu byste tedy měli zvážit pojištění, které pokryje většinu rizik spojených s příčinou nesplácení a pomůže řešit neočekávané životní situace. Většina bank již dnes podobnou možnost zahrnuje přímo v hypotéce, kde si klient může zvolit pojištění schopnosti splácet, avšak je dobré na tyto nepříjemnosti myslet individuálně. Kromě dostatků finančních prostředků si dávají banky velký pozor také na registr dlužníků. Pakliže se v takovém registru nacházíte, splaťte nejprve všechny své dluhy, protože jinak vám banka hypotéku jen tak neposkytne.

Doklady

Zájemce o hypotéku by se měl připravit na to, že ho následující týdny až měsíce čeká obíhání všemožných úřadů a účetních, aby mohl bance doložit všechny potřebné dokumenty a své účty (popř. i účty příbuzných). Už před získáním hypotéky je potřeba pustit nějaký ten tisíc, protože kromě znaleckého posudku nemovitosti bude potřeba i dalších dokladů. O všech požadovaných dokladech, ať už jejich originálech nebo kopiích, vás banka informuje při první návštěvě. Velice často se ale stává, že klient na nějaký ten papír zapomene, protože je toho opravdu dost, a tak je dobré si vše pečlivě zaznamenat, abyste nemuseli chodit na stejný úřad nebo poštu dvakrát. Více o potřebných dokladech ke zřízení hypotéky čtěte zde.

Schválení a čerpání hypotéky

Na posouzení předložených podkladů je potřeba počítat obvykle s průměrnou dobou 2 týdnů. Po uplynutí této doby budete informování nejen o výsledku schvalovacího řízení, ale také získáte smluvní dokumenty. Samotné čerpání hypotéky probíhá po splnění podmínek definovaných úvěrovou smlouvou, zejména po podání návrhu na vklad zástavního práva (jeho zapsání na katastr nemovitostí).

Celý proces vyřízení hypotéky obvykle trvat 3 až 6 týdnů. Záleží na rychlosti a spolupráci ze strany žadatele, volbě produktu a dalších faktorech. Budete-li aktivně spolupracovat s hypotéčním poradce a svěříte vyřízení formalit do jeho rukou, můžete dobu vyřízení úvěru podstatně urychlit. POZOR: U složitějších záměrů je nutno počítat i s delší lhůtou.


Uveřejněno

v

od

Značky: