Jak si spočítat hypotéku

Jak si spočítat hypotéku 5.00/5 (100.00%) 1 vote

jak-vybrat-hypoteku-300x199-3571168

Chcete si spočítat hypotéku předtím, než se vydáte do banky? Chcete znát výš měsíční splátky daného hypotečního úvěrů? Víte, jaké faktory ovlivňují výslednou splátku a celkové náklady? Jakou roli hraje ve splácení fixační období? V tomto článku vám na všechny otázky odpovíme.

Splátky

Hypoteční úvěr se nejčastěji hradí tzv. anuitními splátkami, což znamená, že pravidelná měsíční splátka se po dané období nemění. Změna nastane však po skončení doby fixace, kdy dochází ke zvýšení úrokové sazby, a tudíž i výše splátek. Hypoteční úvěr je možno také splácet progresivními – tedy zvyšujícími – splátkami, anebo degresivními – klesajícími – splátkami. Oba způsoby splácení se dnes však využívají zcela výjimečně.

Zaměřme se tedy na nejčastější formu, tedy anuitní splátku úvěru, která v sobě zahrnuje samotnou splátku jistiny a samozřejmě i úroky. Čím déle dlužník umořuje dluh, tím nižší je výše úroků ve splátce, což se v praxi projeví třeba při uplatňování daňových odpočtů u úvěrů použitých na financování bydlení.

Pakliže vás zajímá, kolik by stála hypotéka při dané úrokové sazbě a jiných podmínkách, můžete si vypočítat výši splátky sami. Pro tento účel existuje na internetu řada online kalkulaček, do kterých stačí zadat opravdu jen ty nejnutnější údaje, a během pár minut máte jasno. Vy si tak rychle uděláte dobrou představu o tom, zdali byste na danou hypotéku vůbec měli potřebné prostředky a kolik by činily jednotlivé poplatky.

Výše anuitní splátky se snižuje s rostoucí délkou doby splatnosti. Pokud je tedy měsíční splátka dané hypotéky příliš vysoká, lze ji jednoduše snížit volbou delší doby splácení. Stejným způsobem lze dosáhnout i na vyšší úvěr. Delší doba splácení má však i své stinné stránky: vyšší úroky a poplatky, které za celou dobu zaplatíte bance. Dobu splatnosti je tedy radno nepodceňovat a volit s rozmyslem.

Jak online hypoteční kalkulačka funguje

Online hypoteční kalkulačka funguje na velice jednoduchém principu. Zvolíte hodnotu nemovitosti, výši úvěru, LTV %, délku splatnosti, délku fixace odešlete svůj požadavek online. Tímto způsobem se dostanete k dalšímu kroky, ve kterém vyplníte zcela nezávazně základní údaje o vás a zároveň získáte výpočet vámi zvoleného hypotečního úvěru.

Fixace

Fixační období je jakási garance klientovi, že se na danou dobu nebude nikterak zvyšovat výše úrokové sazby. Klient si sám zvolí, jak dlouho se bude fixace k danému úvěru vztahovat. To ale neznamená, že lze fixační období natáhnout dle libosti. Banka dá klientovi na výběr předem stanovené roky. Nejčastěji se setkáváme s fixacemi na 1, 3, 5, 10, 15 a 30 let. Každý klient má tak zásadní možnost ovlivnit výši hypotéky. Jedná se o akční úrokové sazby, na které banky lákají klienty. Mezi nejčastější klientovy volby fixačního období patří varianty v rozmezí 1 až 5 let – čím kratší doba fixace, tím nižší úroky. Volba delšího období představuje risk klienta, že mu banka nabídne nevýhodnou úrokovou sazbu.


Uveřejněno

v

od

Značky: