Minimální měsíční příjem u hypotéky

Minimální měsíční příjem u hypotéky 5.00/5 (100.00%) 1 vote

V případě, že si budete chtít zažádat o hypotéku, budete zcela určitě dotázání na své příjmy a výdaje, jelikož se jedná právě o tyto dvě položky, které ve své podstatě určují vaši schopnost hypotéku splácet a výši splátek. V tomto článku se zaměříme na minimální měsíční příjem nutný k získání hypotéky.

Co je vlastně příjem?

Jedná se ve své podstatě o jednoduchou otázku s relativně jednoduchou odpovědí. Příjem je obnos peněz, který pochází ze zaměstnání, popřípadě z podnikatelské činnosti. Rozdíl mezi příjmem podnikatele a příjmem zaměstnance je v tom, jakým způsobem bance, od níž si chceme o hypotéku zažádat, dokládáme výši svých příjmů.

Zaměstnanci musí doložit své příjmy potvrzením minimálních měsíčních příjmů pro získání hypotéky dle požadavků banky, a sice zpravidla za poslední tři měsíce, toto jim poskytne jejich zaměstnavatel. Tyto příjmy se následně porovnávají s příjmy za poslední rok, aby se zjistilo, jestli jde o příjmy trvalé a stabilní. Pokud jste tedy brigádníkem, pak vám banka hypotéku rozhodně neposkytne.
Oproti tomu podnikatelé bance většinou poskytnout svá daňová přiznání za poslední dvě zdaňovací období. To však záleží na požadavcích konkrétní banky, některé banky to totiž mají jinak.

Příjmy však nemusí být jen ze zaměstnání nebo z podnikatelské činnosti, nýbrž rovněž příjmy z pronájmu nemovitostí, různé příspěvky, renty či důchody, cestovní diety, příjmy z podílu na zisku obchodních společností, výživné atd. Podmínkou však je, že tyto příjmy musí mít měsíční pravidelnost.

Která částka je pro banku akceptovatelná?

Od všech příjmů je nutné odečíst nutné a pravidelné výdaje – jiné splátky, leasing, placení výživného apod. Následně si můžete udělat reálnější představu o tom, kolik můžete měsíčně bance platit. Banka si samozřejmě hlídá, aby při odečtení konkrétní částky na splátku vám zbyly finanční prostředky na živobytí, které budou minimálně rovny nákladům na životní minimum všech členů domácností a nákladům na domácnost.
Banky mají v naší zemi častokrát požadavky na výši našich příjmů, například některá banka může požadovat, aby váš čistý příjem činil dvojnásobek jedné splátky. Oproti tomu jiná banka může používat svůj speciální vzorec, kterým vypočítá požadavek na minimální měsíční příjem žadatele o hypotéku.

Na internetu si můžete v současné době spočítat snadno částku, které se musí rovnat váš čistý příjem, abyste na hypotéku v určité výši dosáhli. Rovněž si můžete pomocí hypoteční kalkulačky spočítat, jaká bude vaše splátka při splácení konkrétní částky v konkrétním časovém rozmezí u konkrétní banky.


Uveřejněno

v

od

Značky: