Na co si dát při vyřizování hypotéky pozor

Na co si dát při vyřizování hypotéky pozor 4.50/5 (90.00%) 8 votes

Tento článek se nebude tolik zaměřovat na to, jak vybrat hypotéku, jako spíše na samotné žadatele o hypoteční úvěr. Ti by si před zřízením hypotéky měli dát pozor nejen na podezřele výhodné nabídky, ale také sami na sebe. I když se tento výrok zdá na první pohled jako přitažený za vlasy, mnoho hypotéčních úvěru nevyšlo jen kvůli neopatrnosti samotného klienta. Hypotéka je sice jednoduchý produkt, ale je nutno mít na paměti, že k jejímu získání vede celkem dlouhá cesta, na které je třeba být obezřetný již od samého počátku. Bezstarostné získání hypotéky může zkomplikovat i nepatrná maličkost, jakou může být zdánlivě neškodná kreditní karta, o které jste doposud nevěděli, že ji vůbec máte.

Lehce zapomenutelné kreditní karty

Kreditní kartu má dnes téměř každý, avšak mnoho klientů takovou kartu vlastní, aniž by o tom věděli. To platí zejména pro kreditní karty nebankovních společností, (Home Credit apod.) které úzce spolupracují s obchodními domy. Už se vám stalo, že vám během nákupu zastoupila cestu sympatická dívka s otázkou, zdali chcete nějaké ty nákupní body navíc? Vy přirozeně na tuto nabídku kývnete. Děvče vás tedy informuje, že vám pomůže zřídit si jednu kartičku, která čerpání výše zmíněných bodíků umožní. Co vám ale „náhodou“ opomene říci je fakt, že kartička neslouží jen pro sbírání bodů, ale že je to taktéž i kreditní karta, na které je již předem načerpáno několik tisíc korun v podobě půjčky. Každému se pak může stát, že kartu doma odloží a zapomene na ni. Když si pak takový člověk bude chtít zřídit hypotéku, banka jeho žádost jednoduše zamítne kvůli záznamu v registru dlužníků. Klient se pak obhajuje, že všechny závazky poctivě hradí, avšak zcela zapomíná na skutečnost, že se mu doma v šuplíku povaluje časovaná bomba v podobě kreditní karty, na které měsíčně naskakují poplatky za nesplácení půjčky. Pakliže tedy takovou kreditní kartu máte, dejte si dobrý pozor, zdali ji poctivě splácíte. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdybyste ji zrušili úplně a zařídili běžný účet u nějaké bankovní společnosti, ale koneckonců jsou to vaše peníze, a sami víte nejlépe, jak s nimi nakládat.

Rodinný stav v občanském průkazu

Zřejmě jste si všimli, že začátkem roku 2012 vešel v platnost zákon, podle kterého není již nadále povinností mít v občanském průkazu uveden údaj o rodinném stavu. Na jednu stranu má toto ustanovení logické opodstatnění, protože rodinný stav nikterak nesouvisí s identifikací občana, avšak občanský průkaz neslouží jen k identifikaci jako takové, jako i ke zřízení mnoha důležitých záležitostí, ve kterých rodinný stav hraje nemalou roli. Jedním takovým produktem je i hypoteční úvěr. Pakliže si chcete zřídit hypotéku, banka bude chtít vědět, zdali jste svobodní či nikoli. To by mohlo představovat problém – pakliže bude chtít žena zažádat o hypotéku, bude k tomu potřebovat souhlas manžela uvedeného v občanském průkaze, protože závazek by šel logicky i na jeho osobu. Co když je ale manžel zadlužený a tudíž nemá na hypotéku nárok? Právě z tohoto a dalších podobných důvodů je důležité mít své doklady aktualizované, aby se mohlo jednoduše předejít podobným situacím. Banky si totiž nemají jak jinak ověřit rodinný stav žadatele, než právě z občanského průkazu.

Zavádějící úroková sazba

Pakliže vás bude lákat hypotéka s výhodnou úrokovou sazbou začínající na „1,xx%“, nebuďte zbytečně zbrklí a radši si ověřte, zdali se jedná opravdu o tak levný produkt. Mějte se na pozoru, jestli není k takovému úroku potřeba zřídit ještě jiné produkty, zdali s danou úrokovou sazbou nesouvisí ještě jiné poplatky apod. V tom případě by pak taková hypotéka mohla dlužníka přijít dost draho. Při zřizování hypotečního úvěru požaduje banka po klientovi, aby si u ní zřídil běžný účet, pojištění schopnosti splácet anebo jiné produkty. Spočítejte si proto, kolik by měsíční výdaje na hypotéku skutečně činily, protože úroková sazba není to jediné, na čem záleží. Pro tento účel můžete využít různých srovnání hypoték, k čemuž poslouží každá online hypoteční kalkulačka.

Nejprve si zřiďte hypotéku, pak řešte vše ostatní

Tato rada platí zejména pro zbrklé jedince, kteří si vyhlédnou vysněnou nemovitost, automobil nebo cokoli jiného a zaplatí zálohu ještě dříve, než mají vůbec zřízenou hypotéku. Nikoli ojediněle se pak stane, že banka žadateli hypotéku neschválí. Takový člověk je pak na mizině, protože veškeré našetřené finance použil na zaplacení zálohy a další peníze očekával se schválením hypotéky, což se ale nestalo. Je proto moudré se nejprve ujistit, zdali máte na hypotéku vůbec nárok, abyste pak později nelitovali zbytečně vynaložených a nenávratných prostředků.

Takových pravidel by mohlo být více a všechna by říkala vlastně pořád to stejné: buďte obezřetní, mějte všechny své závazky a dokumenty pod kontrolou a dávejte si pozor na jednotlivé nabídky. Chybovat je lidské, to ano, ale v tomto případě vám chyby nikdo odpouštět nebude.


Uveřejněno

v

od

Značky: