Offset hypotéka

Offset hypotéka 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Slyšeli jste již o pojmu offset hypotéka? Offset hypotéka je jednoduše řečeno kombinací hypotéky a spořicího účtu. V praxi to funguje na vzájemném započítávání zůstatků na úvěrovém a spořicím účtu, což v důsledku znamená, že je měsíční splátka vypočítávána pouze z rozdílu výše úvěru a uložených peněz na spořicím účtu.

Ačkoliv vznikly offset hypotéky ve Velké Británie již před mnoha lety, k masivnějšímu rozšíření došlo až během hypoteční krize, kdy došlo ke změnám chování klientů.

Výhodou offset hypotéky je flexibilita a možnost efektivně zhodnotit přebytek volných finančních prostředků a snížit výši zaplacených úroků z úvěru. Jaké jsou naopak nevýhody offset hypotéky? Patří sem bezesporu vyšší úrokové sazby, než jsou běžné u klasických hypoték. Také je vzhledem ke složitosti produktu obtížné hypotéky srovnání jednotlivých bank. Pokud byste tedy měli o offset hypotéku zájem, raději vyhledejte radu hypotečního makléře, který vám najde ty nejvýhodnější nabídky přesně pro vás.

Pro koho se offset hypotéka hodí? Tento typ hypoték je vhodný pro ty, kteří mají část volných vlastních finančních prostředků, kterými mohou část hypotečního úvěru umořit, ale rádi by tyto peníze měli k dispozici jako rezervu. Zpravidla offset hypotéku využívají klienti s nepravidelnými příjmy, nejčastěji tedy podnikatelé, kteří mají možnost využít přebytek hotovosti pro dočasné snížení jistiny úvěru, ale peníze potřebují k financování dalších obchodů či jako investici do podnikatelské činnosti.

Kdy je offset hypotéka pro klienta výhodná? Dá se říci, že vzhledem ke zvýšené úrokové sazbě by si měl klient řádně spočítat, při jaké výši hypotéky a jaké výši úspor na propojeném účtu se mu offsetová hypotéka vyplatí. Průměrný zůstatek započítávaný do úspor by se měl pohybovat minimálně na úrovni jedné třetiny úvěru. Raději se však výhodnost tohoto produktu zkonzultujte se svým hypotečním makléřem.


Uveřejněno

v

od

Značky: