Podmínky hypotéky

Podmínky hypotéky 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Podmínky hypotéky budou v budoucnu přísnější. Podle Hospodářských novin připravuje Česká národní banka doporučení bankám, aby zpřísnily podmínky hypotéky, které přispěje k bezpečnějšímu financování hypoték ze strany bank. Co to pro klienty bude znamenat?

Budoucí žadatelé o hypotéky by se měli připravit na to, že získat hypoteční úvěr už nebude zdaleka tak snadné, jako tomu bylo v minulosti či jako je to v současné době.

Jaká zpřísnění podmínek hypoték tedy Česká národní banka chystá? O co konkrétně se bude jednat? V první řadě plánuje ČNB omezit splatnosti hypotéky do 30 let od poskytnutí hypotečního úvěru. V současné době přitom můžete získat hypoteční úvěr i na déle než 30 let. Klienti volí zpravidla dlouhou dobu splatnosti proto, aby si tak co nejvíce snížili měsíční splátky. Pokud se však klient v průběhu splácení hypotéky dostane do finančních potíží, nemá již možnost si dobu splatnosti prodloužit, což mu může způsobit značné problémy. Pokud by si tedy klient uzavřel hypotéku s dobou splatnosti kratší než 30 let, má banka prostor k tomu, aby případně mohla splatnost hypotéky prodloužit.

Dále má ČNB v plánu zakázat či výrazně omezit poskytování tzv. stoprocentních hypoték. V současné době může banka klientovi půjčit celou částku, která je k pořízení hypotéky potřebná, a to výměnou za vyšší úrokovou sazbu. Podle ČNB je poskytování stoprocentních hypoték pro banky značně riskantní, zajištění hypotéky je zde totiž výrazně horší než v případě například 80 % hypoték.

Rovněž se chystají omezení v posuzování bonity klientů, které sice není iniciováno ze strany ČNB, ale banky k němu již přistupují. Banky tak mohou požadovat k získání určité výše úvěru či splátky vyšší příjem a nižší výdaje ze strany klienta.

Objem hypotečních úvěrů v poslední době neustále roste, což má za následek zvyšování cen nemovitostí, které se blíží k úrovni na konci roku 2008. Pro zvyšování objemu hypoték je velmi důležitým faktorem stále se snižující úrokové sazby hypoték, které by se však měly již brzy začít zvyšovat. Vypočítejte si aktuální výši měsíčních splátek hypoték pomocí hypoteční kalkulačky.


Uveřejněno

v

od

Značky: