Podmínky pro získání hypotéky

Podmínky pro získání hypotéky 5.00/5 (100.00%) 1 vote

V dnešní době si můžete pořídit vlastní bydlení, aniž byste měli naspořeny vlastní peníze, většina bank vám totiž poskytne hypotéku na celou hodnotu nemovitosti.

Platí však stále pravidlo, že čím vyšší část ceny nemovitosti si půjčujete, tím vyšší máte úrokovou sazbu. Vyplatí se tak mít nějaké peníze našetřeny.

Pokud chcete nízkou úrokovou sazbu, musíte prokázat své příjmy, jestliže nechcete prokazovat své příjmy, pak očekávejte vyšší úrokovou sazbu, která se pohybuje mezi 4 – 9 %.

Banky nezajímá jen to, kolik vyděláte peněz, ale i to, jaké příjmy jste měli v minulosti a jak stabilní příjem máte. Pokud máte pracovní smlouvu na dobu určitou s dobou trvání 12 měsíců, buďte si jisti, že vám většina bank hypotéku neposkytne.

Pokud jde o vaše příjmy z minula, tak ty banky sledují až rok zpětně. Zajímá je vývoj vašich příjmů, jestli je tedy výplata jednou nižší a podruhé vyšší. Případné kolísání příjmů tak banka vyřeší zprůměrováním.

V případě, že jste podnikatel a žádáte o hypotéku, musíte doložit minimálně jedno daňové přiznání, ale najdou se i banky, kde musíte daňová přiznání předložit hned dvě.

Banky však zajímají i vaše výdaje. Banky prověřují registry, tedy všechny záznamy o kreditních kartách, kontokorentech apod., které jste měli nebo máte. Informace o závazcích jsou přitom uchovávány 4 roky od doby, kdy své závazky splatíte. Při posuzování toho, jestli hypotéku získáte nebo nezískáte, banky zajímá, jak splácíte své závazky. V případě, že jste se splácením závazků měli problémy, pak pravděpodobně hypotéku nezískáte.

Banky pak poníží vaše příjmy o splátky, které jsou uvedeny v bankovním registru, proto je důležité se před podáním žádosti o hypotéku zbavit se všech dluhů – například z půjček. Aktuální úrokové sazby si můžete spočítat na hypokalkulačce.


Uveřejněno

v

od

Značky: