Předčasné splacení hypotéky

Předčasné splacení hypotéky 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Předčasné splacení hypotéky doposud znamená určité sankce ze strany banky či jiného poskytovatele hypoték. Předčasné splacení hypotéky však vyjde levněji, neboť spotřebitelské půjčky budou nabízeny menším počtem firem, a jejich činnost bude dohlížena Českou národní bankou. Ministerstvo financí konečně zpracovalo návrh zákona o spotřebitelských úvěrech, podle kterého by se od příštího roku měly půjčovat peníze v ČR.

Klienty, kteří mají hypotéku a chtějí ji dříve splatit, tak čekají výrazné změny. Zákon by totiž umožnil klientům jednou ročně splatit 25 % hypotéky bez jakýchkoliv sankcí také mimo fixační období. Možné by to bylo vždy v měsíci před výročím smlouvy. Pakliže by klient chtěl předčasně splatit hypotéku kvůli rozvodu, úmrtí, dlouhodobé nemoci, invaliditě nebo úmrtí dlužníka, může tak učinit bez jakýchkoliv sankcí.

Navrhované změny by se týkaly pouze nových hypoték, které by začaly platit v polovině příštího roku. Stávajícím klientům by se možnost předčasného splacení hypoték bez sankcí otevřela až po začátku dalšího fixačního období.

V současné době vybírají banky za předčasné splacení nejčastěji zpravidla 5 % ze splácené částky za každý rok, který zbývá do konce fixačního období. Pouze Air Bank v současnosti umožňuje předčasné splacení hypotéky zcela zdarma, a to za podmínek, že si klient nepřevede hypotéku ke konkurenci.

Podle evropské směrnice je stanoveno, že banky budou moci klientovi vyúčtovat pouze náklady, které jim předčasným splacením hypotéky reálně vzniknou. Jsou to náklady spojené s vyplácením úroků investorům, od kterých si peníze na hypotéky půjčily, nebo na provize prodejní síti. Zákon rovněž bankám nařídí, aby poslaly informace o nově nabízené úrokové sazbě na další období fixace alespoň tři měsíce před koncem stávajícího fixačního období.

Obrovské změny čekají také trh se spotřebitelskými úvěry a na českém trhu tak bude moci půjčky nabízet legálně podstatně méně firem. Firma, která bude mít v zájmu poskytovat půjčky, bude muset disponovat základním kapitálem ve výši minimálně 20 milionů Kč. Doposud takový požadavek nebyl a stačilo pouze živnostenské oprávnění. Právě z toho důvodu je na českém trhu téměř 50 tisíc subjektů, jež mají oprávnění k prodeji či zprostředkování úvěrů.

Doposud trh se spotřebitelskými půjčkami dozorovala Česká obchodní inspekce, nově to bude právě Česká národní banka, kdo bude trh s půjčkami korigovat. Bude rozhodovat o licencích pro poskytovatele i zprostředkovatele spotřebitelských půjček. Nově vznikne registr poskytovatelů i zprostředkovatelů, který bude přístupný na webových stránkách ČNB.

Výsledkem nové novely zákona je skutečnost, že kdokoliv bude chtít nabízet půjčky, bude rovněž muset skládat zkoušky z odborné způsobilosti stejně jako ti, kteří dnes prodávají produkty penzijních společností. Prodejci rovněž budou muset být pojištěni proti škodám, které by mohli svými činnostmi způsobit.

Chcete zažádat o hypotéku, ale nechcete obíhat jednotlivé banky a pracně zjišťovat parametry jejich produktů? Díky hypotékám srovnání si jednotlivé nabídky bank snadno srovnáte a budete si moci vybrat takový produkt, který vám bude nejvíce vyhovovat.


Uveřejněno

v

od

Značky: