Rozdíl mezi půjčkou a hypotékou

Rozdíl mezi půjčkou a hypotékou 5.00/5 (100.00%) 3 votes

Víte, jaký je rozdíl mezi půjčkou a hypotékou? V tomto článku se zaměříme na rozdíly mezi těmito jednotlivými pojmy.

Půjčka je pravena občanským zákoníkem, kdy smlouvu mohou uzavřít občané mezi sebou, ale mohou zde figurovat rovněž firmy či banky. Vše vstupuje v platnost až samotným předáním jistiny – například vyplacením peněz, nemusí však v každém případě jít jen o peníze, ale rovněž i majetek. Půjčka totiž na rozdíl od hypotéky nenabízí pouze finanční produkty.

Dlužník v případě půjčky nežádá o schválení a neuzavírá žádnou smlouvu předem. V případě, že nedošlo k vyplacení, nedošlo ani k půjčce. Smlouva je totiž neplatná v případě, že nedošlo k předání dané věci.

Pokud si tedy člověk například zažádal o půjčku na 50 000 Kč nebankovní společnost, která ji posoudí a rozhodne, že finanční prostředky vyplatí. Dohodnou se úroky, doba splatnosti a měsíční splátka. V okamžiku vyplacení částky vstupuje smlouva v platnost. Pokud společnost klientovi nepředá peníze, pak k půjčce nedošlo.

U hypotéky platí, že musí být vždy zajištěna nemovitostí. Není možné ji poskytnout bez zástavy. Musíte ručit nemovitostí – ať už domem, bytem či pozemkem. Vzhledem k tomu, že se jedná o financování nákupu nemovitosti, může být sjednána rovněž tzv. spoluúčast, což znamená, že se se klient bude určitou měrou podílet na jejím nákupu ze svých vlastních úspor. Většinou se jedná o 10 – 20 %, ale platí, že čím více peněz na dům či byt žadatel k dispozici má, tím výhodnější získá u hypotéky podmínky. V některých případech může být závazně vyžadována spoluúčast, může tomu být například v případě, že žadatel o hypotéku nebyl posouzen jako dostatečně bonitní.

Rovněž se dohodne doba fixace, což znamená dobu, po kterou má klient garantovaný pevný úrok. Většinou se doba fixace sjednává na dobu 3 až 5 let. Po uplynutí fixační doby navíc klient může vše jednorázově doplatit a popřípadě přejít k jiné bance, která má pro něj lepší podmínky. V praxi to znamená, že klient může ušetřit desítky tisíc Kč. Zároveň je to jediná doba, kdy může klient vše jednorázově doplatit bez sankcí.

V případě, že klient nebude splácet hypotéku podle předem dohodnutých podmínek, pak o zástavu přijde a bude prodána v nedobrovolné dražbě za značně nižší částku, než je její tržní cena. Z peněz, které budou na dražbě za nemovitost získány, budou splaceny závazky vůči věřiteli a případný zůstatek bude předán klientovi. Může se však stát, že nemovitost bude prodána za menší částku, než kolik klient dluží, rozdíl pak bude muset doplatit z vlastních zdrojů.

Na internetu můžete narazit na mnoho produktů, mezi nimiž je i tzv. americká hypotéka. Vzhledem k tomu, že někteří poskytovatelé americké hypotéky nevyžadují zástavu nemovitostí, nejedná se o hypotéku, nýbrž o druh půjčky.

Uvažujete o hypotéce a chtěli byste si sjednat hypoteční úvěr? Pak můžete využít služeb hypoteční kalkulačky a vypočítat si nejen výši úvěru, ale i výši měsíčních splátek či úroků.


Uveřejněno

v

od

Značky: