Úrokové sazby hypoték stále klesají

Úrokové sazby hypoték stále klesají 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Jak jsme vás již informovali v článku na začátku letošního roku, očekává se, že trend klesajících úrokových sazeb hypotečních úvěrů bude nadále pokračovat i v tomto roce.
Opravdu se tak děje i nadále a průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v lednu opět klesla z prosincových 2,37 na 2,34 %.

Je celkem obvyklé, že leden není zrovna nejpříznivějším a nejproduktivnějším měsícem z celého roku v mnoha sférách, z hlediska hypotečních úvěrů měl však klesající tendenci nejen z hlediska úrokových sazeb, ale rapidně se snížily i objemy a počty uzavřených hypotečních úvěrů za měsíc leden.

Čím je možné si tento fakt vysvětlit? Pokles uzavřených hypotečních úvěrů a snížení objemů je zapříčiněno skutečností, že lidé zpravidla chtějí, pokud je to pro ně aktuálně výhodné, ať už za starých podmínek nebo s ještě stále trvající akční nabídkou či slevou.

Nikdo netuší, jaké změny od nového roku nastanou, i to je další důvod, proč si žadatelé nedávají na čas a sjednávají si hypoteční úvěr ještě před koncem roku.

Jaká byla situace na začátku a konci roku v jednotlivých letech (objemy jsou uvedeny v miliardách Kč)?

Měsíc Objemy Počty
Prosinec 2014 14,39 7 995
Leden 2015 10,227 5 926
Prosinec 2013 13,501 8 175
Leden 2014 6,964 4 225
Prosinec 2012 13,079 7 637
Leden 2014 8,386 5 146

Zdroj: hypoindex.cz

Podle hypoindex.cz v lednu tohoto roku klesly objemy na 10,227 miliardy Kč, což je oproti loňskému prosinci pokles o více než čtyři miliardy Kč. V prosinci loňského roku se do bank pro hypoteční úvěr dostavilo 7995 klientů, v lednu tohoto roku to bylo o 2069 lidí méně – tedy 5926 klientů.

Zprávy o nízkých úrokových sazbách u hypotečních úvěrů nejsou vzhledem k tomu, jaké úrokové sazby byly minulý rok, nic neobvyklého. Lidé tak nemají žádný důvod hledat vhodné nemovitosti, které by si měli možnost vzít na hypoteční úvěr. V současné době to vypadá, že pokles zájmu o hypoteční úvěry, ještě stále nekončí.

Vzhledem k tomu, že některé banky v loňském roce zaostaly v rychlosti snižování svých úrokových sazeb u hypotečních úvěrů, dá se předpokládat, že současné dno úrokových sazeb nebude mít dlouhého trvání.

Jaké jsou novinky v oblasti hypotečních úvěrů?

Jak jsme vás již informovali v článku, tak největší novinkou z hlediska hypotečních úvěrů, je hypotéka od Air Bank a její produkt Převedení hypotéky. Ačkoliv je sice zatím jen pro refinancující klienty, je velmi zajímavá, neboť klienti budou moci hypotéku splácet všemi volnými penězi kdykoliv. Banka klientům navíc slibuje, že je nebude limitovat maximálním počtem ani výší splátek, ani nebude během fixačního období čelit žádným poplatkům ani sankcím.

V polovině února vyrazila do boje ČSOB s úrokovou sazbou 2,09 % a Modrá pyramida s úrokovou sazbou až 1,99 % za rok. Rovněž Sberbank snížila úrokovou sazbu u Hypotéky bez starosti a Refinancování bez starosti u tříletého fixačního období na 2,29 % do 70% zástavní hodnoty nemovitosti a u pětileté fixace na 2,22 % do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti.


Uveřejněno

v

od

Značky: