Výpočet hypotéky

Výpočet hypotéky 5.00/5 (100.00%) 1 vote

V současné době si stále více a více lidí žádá o hypotéky, ne vždy jsou však spokojeni s výší, o kterou mohou žádat. Výše hypotéky se totiž vypočítává podle příjmu každého žadatele. Jak však výši hypotéky vypočítat? A máte vůbec na hypotéku nárok? Tyto otázky zodpovíme v tomto článku.

Máte na výběr z několika způsobů výpočtu hypotéky, kterými zjistíte, jestli vůbec dosáhnete na hypoteční úvěr. Můžete kupříkladu svou situaci konzultovat s bankéřem, který se specializuje na hypotéky ve vámi vybrané bance. Dále můžete hledat informace na internetových stránkách konkrétní bankovní instituce, nebo můžete využít služeb nezávislého bankovního makléře, který zastupuje více bankovních institucí. Hypoteční kalkulátor vám napoví, jestli se svým příjmem dosáhnete na vámi požadovaný úvěr a pomůže s výpočtem hypotéky. Při žádosti o hypotéku je vždy bankovními institucemi intenzivně sledováno, jaké máte příjmy a výdaje. Do příjmů můžeme započítat pravidelný příjem ze zaměstnání, rodičovské příspěvky, výživné, důchod, renty, příjmy z pronájmů a další prokazatelné příjmy.

Jak je to s požadavky bank?

Každá banka má odlišné nároky na minimální příjem žadatele. Například Česká spořitelna uvádí, že na dosažení hypotéky je nutné, aby plat žadatele přesahoval dvojnásobek požadované měsíční splátky.

Raifeissenbank využívá speciální vzorec, GE Money Bank užívají zase program pro výpočet bonity klienta. Je žádoucí před žádoucí o hypotéku vyplnit na přepážce tzv. prescoring, na základě kterého již budete vědět, jestli na hypotéku máte nárok nebo ne.

Českomoravská spořitelna u žadatelů vyžaduje čistý měsíční příjem nad životním minimem plus ostatní výdaje plus měsíční anuitní splátka násobená koeficientem 1,25. Požadavky Komerční banky jsou, aby po odečtení 1,2 násobku životního minima, ostatních výdajů a anuitní splátky žadateli zbylo minimálně 10 % čistého příjmu.

Je však nutné brát v potaz a pamatovat na to, že i v případě, že žadatel projde tzv. syringem banky, ještě to nutně nemusí znamenat, že si opravdu může hypotéku dovolit. Toto by si měl každý zájemce o hypotéku uvědomit a zamyslet se nad tím, jestli mu zbydou finanční prostředky na něco dalšího, než je jen splácení hypotečního úvěru. Nikdy totiž nemůžete vědět, co všechno se může stát a pokazit a na co bude zapotřebí peníze použít.
V okamžiku, kdy žadatel přecení svoje platební možnosti a schopnosti, může se velice snadno dostat do finanční pasti, ze které se dá dostat jen velmi těžko. Výpočet hypotéky na hypotečním kalkulátoru by tomu měl teoreticky zabránit.


Uveřejněno

v

od

Značky: