Vyřízení hypotéky

Vyřízení hypotéky 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Rozhodli jste se, že učiníte jeden z nejdůležitějších životních kroků a zažádáte o hypoteční úvěr na bydlení? Pak byste měli vědět, kolik času budete přibližně potřebovat k vyřízení hypotéky. Do doby vyřízení hypotéky totiž patří několik procesů – čas potřebný k vyřízení podkladů ze strany žadatele, odhad nemovitosti, zpracování žádosti bankou a čas dokládání podkladů pro čerpání hypotéky.

Období před podáním žádosti o hypotéku

V tomto období si vybíráte banku, která by vám hypotéku poskytla. Prohlížíte si nabídky jednotlivých bank a porovnáváte výši úrokových sazeb spolu s dobou fixace. Zpravidla klient obchází několik bankovních institucí, než najde nabídku, která mu vyhovuje, popřípadě využije hypotéční kalkulačky, pomocí níž jednotlivé produkty bank srovná.

Při návštěvě banky je zpravidla klient seznámen se základními informacemi o hypotékách, a rovněž obdrží seznam dokladů, které musí pro získání hypotéky doložit a orientační propočet toho, zda je klient schopen hypotéku ze svých příjmů bezproblémově splácet. Po odevzdání všech dokladů klient podá žádost o hypotéku.

Po podání žádosti o hypotéku

Banka si nechává po podání žádosti určitý čas na její zpracování. Jestliže je hypotéka schválena, banka vyzve klienta k podpisu úvěrové smlouvy, zástavní smlouvy a smlouvy o vedení účtu. Rovněž je klient seznámen se smluvními dokumenty.

Po splnění stanovených podmínek pak může hypoteční úvěr začít čerpat. V průběhu čerpání splácí klient bance jen úroky z vyčerpané částky.

Období po vyčerpání úvěru

Klient po vyčerpání úvěru obdrží oznámení o ukončení čerpání a konečnou výši anuitní splátky, tedy v případě, že je úvěr splácen tímto způsobem. Klient začne se splácením úroků a umořováním jistiny. V momentě, kdy sjednáváte hypotéku, si zároveň i sjednáváte fixační období úrokových sazeb. Pokud tedy zvolíte fixační období 7 let, výše úrokové sazby se vám změní nejdříve za 7 let.

Před změnou úrokové sazby je klient bankou informován o nové výši úrokových sazeb. V tomto období může klient hypotéku částečně či úplně splatit bez jakýchkoliv sankcí.

Pokud má klient uzavřenou neúčelovou hypotéku, může učinit mimořádnou splátku části nebo celého úvěru kdykoliv. Neúčelová hypotéka totiž spadá pod režim zákona o spotřebitelském úvěru č. 21/2001 Sb.


Uveřejněno

v

od

Značky: