Jak se stát králem realitního trhu? Tajemství využití hypotéky na pronájem bytu odhaleno!

Stále více a více lidí neváhá a díky nízké úrokové sazbě, která se letos opět dostala na minimum a tento trend bude dle očekávání pokračovat, si pořizuje byt na hypoteční úvěr. Mnoho z nich však v zakoupeném bytě nebydlí, ale raději jej pronajme. Pokud totiž zakoupili byt v relativně atraktivní lokalitě, není pro ně pak problém pokrýt hypoteční splátky.

Hypoteční poradci a banky potvrzují, že si mohou klienti úrokové sazby zafixovat dlouhodobě dopředu. Podle odborníků se lidé začali vyloženě zajímat o koupi nemovitostí k jejich dalšímu pronájmu, díky nízkým úrokovým sazbám jich mnoho z nich, kteří mají dostatečně vysoký příjem, vlastní hned několik nemovitostí. Důvodem je mimo jiné skutečnost, že cena, kterou klient obdrží za pronájem nemovitosti, pokryje měsíční splátku hypotečního úvěru.

Důležité pro úspěšný pronájem bytu, a tím pádem i pro splácení hypotečního úvěru, je, jak je již výše uvedeno, aby klient pečlivě zvážil lokalitu bytu, který chce pronajímat; a dále zvážil, komu ho bude pronajímat. Platí, že čím atraktivnější lokalita bytu, tím větší potenciál pro jeho úspěšný pronájem. Pokud by došlo k tomu, že by se po fixačním období úroková sazba a s tím spojené měsíční splátky navýšily, má klient možnost nemovitost předčasně prodat.

Žadatel o hypoteční úvěr musí prokázat, že má dostatečně vysoký příjem, aby jej dostal, některé banky však dokážou započítat do bonity žadatele o půjčku i očekávaný přísun finančních prostředků z budoucího pronájmu nemovitosti. Klient tak hypotéku získá, ačkoliv by jinak výše jeho aktuálních příjmů nebyla pro získání hypotečního úvěru dostačující.

hypoteka-k-pronajmu-bytu-7161303

Podle odborníků došlo v letošním roce k oživení na trhu realit – může za to skutečnost, že jsme v období, kdy jsou dlouhodobě nízké úrokové sazby, které pochopitelně koupě bytů za účelem jejich pronájmů podporují.

Lokalitou, kde si lidé kupují byty, jsou samozřejmě velká města, kde mají lidé vyšší mzdy a je zde tedy i větší poptávka po pronájmech bytů. Jedná se tedy zejména o byty v Praze, Brně, Plzni, ale i v Olomouci. Je však velký zájem i koupě nemovitostí ve městech s nízkou pořizovací cenou, můžeme sem zařadit například Chomutov, Sokolov či Ústí nad Labem.

Tyto investice se jeví jako velmi výhodné, neboť v Praze je možné malý byt pronajmout od cca 6 tisíc, ale v Sokolově je možné stejnou velikost bytu pronajmout za cca 5 tisíc. Pořizovací cena pražského bytu je od cca 1,3 milionu Kč, oproti tomu pořizovací cena bytu například v Sokolově činí mezi 200 a 250 tisíci Kč.

Pronájem bytu se vyplatí, pokud je roční výnos alespoň 5 %. Byt, který je majitelem pronajímán, mu může tak zajistit snadný vedlejší příjem finančních prostředků. I proto je velmi vhodné volit byty ve velkých městech, kde je i menší nezaměstnanost.

Podle generálního ředitele developerské společnosti Evžena Korce, který se vyjádřil pro deník Právo, počet bytů, které si klienti pořizují za účelem investice, neustále roste. Situace před 3 lety byla taková, že jejich počet se pohyboval kolem 12 %, oproti tomu však v současné době tento podíl činí cca 30%.

Fixace hypotečních úvěrů s nízkou úrokovou sazbou na dlouhou dobu je podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila účinným opatřením proti inflaci. Jakmile podle něj poroste inflace, porostou i úrokové sazby, které se však nedotknou dlouhodobě zafixovaných hypotečních úvěrů. Cena pořízené nemovitosti poroste spolu s tím, jak porostou ceny na trhu.

V dnešní době je investice do nemovitostí považována za jednu z nejstabilnějších a nejvýnosnějších forem investování. Mnoho lidí se proto rozhoduje pro nákup nemovitosti s úmyslem ji pronajímat. Hypotéka na pronajímaný objekt je v tomto kontextu klíčovým nástrojem. V tomto článku se podíváme na to, co všechno lze financovat hypotékou, na co si dát pozor při jejím výběru a kdy se vyplatí jít do hypotéky nebo zvolit nájem.

Co lze financovat hypotékou?

Hypotéka na pronajímaný objekt je specifický typ úvěru, který je určen k financování nemovitostí určených k pronájmu. Lze jí financovat:

 • Bytové jednotky: Ať už se jedná o jednopokojový byt nebo prostorný penthouse, můžete jej financovat hypotékou a následně pronajímat.
 • Rodinné domy: Ideální pro rodiny nebo skupiny studentů.
 • Komerční nemovitosti: Kancelářské prostory, obchody, restaurace nebo sklady.
 • Vícebytové domy: Objekty s více bytovými jednotkami, které mohou být pronajímány více nájemníkům současně.

Na co si dát pozor při výběru hypotéky?

Při výběru hypotéky je důležité zvážit několik klíčových faktorů:

 • Úroková sazba: Je to procento, které platíte navíc k půjčené částce. Hledejte co nejnižší úrokovou sazbu.
 • Poplatky: Některé banky účtují poplatky za vyřízení hypotéky nebo za její předčasné splacení.
 • Flexibilita: Je možné provádět mimořádné splátky? Jaké jsou podmínky předčasného splacení?
 • Doba splatnosti: Zvažte, zda chcete hypotéku na kratší dobu s vyššími měsíčními splátkami nebo na delší dobu s nižšími splátkami.

Kdy se vyplatí nájem?

Nájem se může vyplatit v následujících situacích:

 • Krátkodobý pobyt: Pokud plánujete zůstat v místě jen krátkou dobu, nájem může být ekonomicky výhodnější.
 • Finanční flexibilita: Nájem vám může poskytnout více finanční flexibility, protože nejste zavázáni k dlouhodobému úvěrovému závazku.
 • Nízké náklady na údržbu: Jako nájemník obvykle nemusíte platit za opravy nebo údržbu nemovitosti.

Kdy jít do hypotéky?

Hypotéka může být vhodná v následujících situacích:

 • Dlouhodobý závazek: Plánujete zůstat v nemovitosti dlouhodobě a chcete z ní mít výnos.
 • Finanční stabilita: Máte stabilní příjem a jste schopni splácet hypotéku bez problémů.
 • Investiční příležitost: Věříte v růst hodnoty nemovitosti a chcete z ní mít v budoucnu zisk.

Uveřejněno

v

od

Značky: